Jak aktualnie kształtują się opłaty do pism procesowych w sprawach z zakresu prawa pracy?
Ostatnie zmiany dotyczące kosztów sądowych ściślej rzecz biorąc opłat w sprawach pracowniczych, miały miejsce przeszło rok temu – we wrześniu 2023 r.
Konieczność uiszczania kosztów w sprawach pracowniczych kształtuje się odmiennie w zależności od tego kto występuje z powództwem. Pracownicy są w tym względzie bardzo uprzywilejowani, ponieważ przyznano im zwolnienie od kosztów sądowych w zakresie opłat od pozwów we wszystkich kategoriach spraw, czyli także w tych gdzie wartość przedmiotu sporu przewyższa 50 000 złotych (art.35 ust.1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Wcześniejsze obowiązujące przepisy nakazywały w takich sprawach uiszczać opłaty od pozwów także pracownikom. Całkowite zwolnienie z pewnością zachęca pracowników do składania pozwów, o czym świadczy wzrastający wpływ w sądach pracy. Całkowita bezpłatność pozwów nie skłania też do refleksji przy formułowaniu czasem nieprzemyślanych żądań, dla których wcześniej zaporą była konieczność zapłacenia opłaty stanowiącej 5 proc.żądanej kwoty. Pracodawcy w sprawach o wartości przedmiotu sporu niższej niż 50 000 zł uiszczają opłaty od pozwów jak dotychczas. W postępowaniu odwoławczym pracownicy nie mają w obowiązku uiszczania nawet opłaty podstawowej (30 zł) od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej, skargi o stwierdzenie niezgodności z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta